Juniper Networks SFPP-10G-LR-C 10GE-LR SMF 10km 1310nm Transceiver
Part Number:
SFPP-10G-LR-C
Got a Big Order or a Quick Question?
Let's Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order – Submit your details below
100% Secure Payments | Privacy Protected | Payment Flexibility
Product Assurance
Easy Returns & Thoroughly Quality-Checked Products
Custom Invoicing & Reports
Includes references, order history & special instructions
Dedicated Account Manager
Prompt, tailored quotations & personalized support
| Product Overview
Specifications
Speed 10 Gigabit Ethernet
Breakout Capable No
Transceiver Type Sfp+
Product Type Optical Transceiver
Connector Duplex Lc
Monitoring Available Yes
Digital Optical Monitoring Yes
Standards Compliance (ethernet/otn Standard, For E.g. 100gbase-lr4) 10gbase-l
Msa Compliance (sff, For E.g. Sff-8665)
  • Sff-8431
  • Sff-8472
    Digital Diagnostic Monitoring
  • Transceiver Temperature
  • Transceiver Supply Voltage
  • Tx Bias Current
  • Tx Output Power
  • Rx Received Optical Power
    Signaling Rate, Each Lane 10 Gbps
    Transmitter Fibers Smf
    Transmitter Wavelengths (range) 1260 Nm To 1355 Nm
    Receive Lane Wavelengths (range) 1260 Nm To 1355 Nm
    Transmitter Output Power, Each Lane (minimum) –8.2 Dbm
    Transmitter Output Power, Each Lane (maximum) 0.5 Dbm
    Receiver Input Power, Each Lane (minimum) –14.4 Dbm
    Receiver Input Power, Each Lane (maximum) –1.0 Dbm
    Receiver Sensitivity (oma), Each Lane (maximum) -14.1 Dbm
    Stressed Receiver Sensitivity (oma) Each Lane (maximum) -10.3 Dbm
    Cable Type Smf
    Core Size/cladding 9/125 Micrometer
    Distance 10 Km
    Maximum Power Consumption (w) 1.0 W