KIOXIA KCMYXVUG12T8 12.8TB NVMe 2.0 2.5inch 15mm CM7-V 3DWPD Enterprise Ssd
Part Number:
KCMYXVUG12T8
Got a Big Order or a Quick Question?
Let's Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order – Submit your details below
100% Secure Payments | Privacy Protected | Payment Flexibility
Product Assurance
Easy Returns & Thoroughly Quality-Checked Products
Custom Invoicing & Reports
Includes references, order history & special instructions
Dedicated Account Manager
Prompt, tailored quotations & personalized support
| Product Overview
KIOXIA KCMYXVUG12T8 12.8tb Cm7-v Series Pcie 5.0 Nvme 2.0 2.5 Inch 15mm Thickness 3dwpd Enterprise Solid State Drive.
Basic Specifications :
- Device Type : Nvme Solid State Drive - Internal
- Capacity : 12.8tb
- Form Factor : 2.5-inch, 15mm Thickness
- Lnterface : Pcie® 5.0, Nvme™ 2.0
- Maximum Interface Speed : 128 Gt/s (pcie® Gen5 Single X4, Dual X2)
- Flash Memory Type : Bics Flash™ Tlc
Key Features :
- Pcie® 5.0, Nvme™ 2.0 Specification Compliant
- Open Compute Project Datacenter Nvme™ Ssd Specification V2.0 Support (not All Requirements)
- Proprietary KIOXIA Architecture : Controller, Firmware And 112-layer Bics Flash™ 3d Tlc
- Sff-ta-1001 Conformant (u.3)
- Dual-port Design For High Availability Applications
- High Performance With Lower Power Consumption
- Power Loss Protection (plp) And End-to-end Data Protection
- Suited For 24x7 Enterprise Workloads
- Security Options : Sie
Performance :
- Read : 14,000 Mb/s
- Write : 7,000 Mb/s
- 4 Kib Random Read : 2,400k Iops
- 4 Kib Random Write : 550k Iops
Power Requirements :
- Supply Voltage : 12 V ± 10 %, 3.3 V ± 15 %
- Power Consumption (active) : 25 W Typ.
- Power Consumption (ready) : 5 W Typ.
Reliability :
- Mttf : 2,500,000 Hours
- Endurance Dwpd : 3
Dimensions :
- Thickness : 15.0 Mm +0 / -0.5 Mm
- Width : 69.85 Mm ± 0.25 Mm
- Length : 100.45 Mm Max
- Weight : 130 G Max
Environmental :
- Temperature (operating) : 0 °c To 73 °c 0 °c To 76 °c
- Temperature (non-operating) : -40 °c To 85 °c
- Humidity (operating) : 5 % To 95 % R.h.
- Vibration (operating) : 21.27 M/s2 { 2.17 Grms } ( 5 To 800 Hz )
- Shock (operating) : 9.8 Km/s2 { 1,000 G } ( 0.5 Ms )
Condition : Brand New
Availability : In Stock
Our Warranty : 90 Days
More Information
Capacity 12.8TB
Condition Brand New
Manufacturer KIOXIA
Write Your Own Review
You're reviewing:KIOXIA KCMYXVUG12T8 12.8TB NVMe 2.0 2.5inch 15mm CM7-V 3DWPD Enterprise Ssd
Back to Top