Kioxia KCMYXRUG15T3 7.68TB NVMe PCIe Gen5 U3 SIE 1 Dwpd Enterprise SSD
Part Number:
KCMYXRUG7T68
Got a Big Order or a Quick Question?
Let's Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order – Submit your details below
100% Secure Payments | Privacy Protected | Payment Flexibility
Product Assurance
Easy Returns & Thoroughly Quality-Checked Products
Custom Invoicing & Reports
Includes references, order history & special instructions
Dedicated Account Manager
Prompt, tailored quotations & personalized support
| Product Overview
Introducing The KIOXIA Cm7-r Series – Elevate Your Enterprise To Unprecedented Heights.
General Information :
Manufacturer : KIOXIA
Part Number : KCMYXRUG7T68
technical Information :
- Device Type : Nvme Solid State Drive - Internal
- Capacity : 7.68 Tb
- Interface : Pcie 5.0, Nvme 2.0
- Form Factor : 2.5-inch, 15mm Thickness
- Maximum Interface Speed : 128 Gt/s (pcie Gen5 Single X4, Dual X2)
- Nand Flash Memory Type : Bics Flash Tlc
Performance
- Read : 14,000 Mb/s
- Write : 6,750 Mb/s
- 4kb Random Read : 2,450k Iops
- 4kb Random Write : 300k Iops
Power
- Supply Voltage : 12 V ± 10%, 3.3 V ± 15%
- Power Consumption (active) : 25 W Typ.
- Power Consumption (ready) : 5 W Typ.